skip to Main Content

ABD’nin Çelik Hamlesine, Ticaret Bakanlığından 260 Milyon Dolarlık Hamle

22 Mayıs 2019 / Çarşamba | Görüntülenme : 8

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığınca  ABD ürünlerinin ithalatında uygulanan ek vergilerde yarı yarıya indirim kararı konusunda Twitter'dan şu açıklamayı yaptı: "Bilindiği üzere 17 Mayıs tarihinde ABD, Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerinde uyguladığı ilave vergileri yüzde 50’den yüzde 25’e düşürmüştür. Türkiye bu kararın ardından mütekabiliyet gereği ABD menşeli 22 ithal ürüne uyguladığı ek mali yükümlülükleri yarı yarıya düşürmüştür. Bu karar ile ABD ürünlerine uygulanan 521,2 milyon dolar tutarında ilave vergi 260,6 milyon dolara inecektir. ABD ile ticaretin önündeki engellerin kaldırılması ve hükümetlerimiz tarafından ortaya konulan 75 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

Türkiye, ABD ürünlerinin ithalatında uygulanan ek vergilerde yarı yarıya indirim kararı sonucunda Plastik, alkol, ağaç ürünleri, kozmetik,  otomotiv gibi birçok alanda gümrük vergileri yarı yarıya indirildi. Hammadde ithalatında sanayicileri memnun edecek bu gelişme, bunun yanı sıra kendilerini bakımı seven bayanlar içinde müjdeli bir haber. Amerika menşeili güzellik veya makyaj ürünleri cilt bakımı için ürünleri güneş kremleri ve manikür ve pedikür müstahzarları içinde yarı yarıya indirim anlamına geliyor.

Tuğba Genç

Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Komitesi Genel Sekreteri

Gümrük Müşavir Yardımcısı

Kaynak: IGMD – http://www.igmd.org.tr/haber/ABDnin-Celik-Hamlesine-Ticaret-Bakanligindan-260-Milyon-Dolarlik-Hamle-22-5-2019

Back To Top